1999 Sacramento Meet Of Champions Results


Accutrak Note: All marks recorded to 0.01 seconds were timed with an ACCUTRAK timing system. All others were "hand held" times.

RESULTS OF THE 1999 SACRAMENTO MEET OF CHAMPIONS – INVITATIONAL SESSION

Boys

100 Meters (w 0.9) 1. Albert Hollis (Christian Brothers) 10.66 2. Marc King (Vallejo) 10.88 3. James Johnson (Tulare Western) 10.89 4. Derrick Burks (Kennedy, Sacramento) 10.90 5. Julian Foster (Wood) 10.96 6. Maurice Dosty (Franklin) 11.08 7. Robert Kennedy (El Camino) 11.10 8. Marc Johnson (McClymonds) 11.16 9. Johnathon Lott (Kings Christian) 11.32, 200 Meters (w 2.1) 1. Giovanni Miles (Vallejo) 21.51w 2. Maurice Washington (McClymonds) 21.54w 3. James Johnson (Tulare Western) 21.65w 4. Julian Foster (Wood) 21.78w 5. Marc King (Vallejo) 21.89w 6. Albert Hollis (Christian Brothers) 22.29w 7. Anthony Payton (Vallejo) 22.35w, 400 Meters 1. Giovanni Miles (Vallejo) 47.92 2. Jesse Carney (El Camino) 48.47 3. Anthony Davis (Los Banos) 48.47 4. Land Adams (McClymonds) 48.69 5. Nick Heronema (Oak Ridge) 49.04 6. Denye Versher (St. Mary's, Berkeley) 49.34 7. Cornell Coleman (Wood) 50.06 8. Randy Fair (Folsom) 51.23, 800 Meters 1. Vernon James (Vallejo) 1:55.17 2. Alex Mason (St. Joseph/Notre Dame) 1:55.22 3. D.J. Ozan (Del Mar) 1:56.68 4. Landis Rush (Valley) 1:57.79 5. Richard Nielsen (Oak Ridge) 1:58.13 6. Brett Forman (Foothill, Pleasanton) 1:59.30, 1,600 Meters 1. Justin Willingham (Beyer) 4:21.29 2. Chris Lanese (Moreau Catholic) 4:23.21 3. Hosh Roddy (Manteca) 4:23.49 4. David Avila (Anderson) 4:24.07 5. Micah Strom (Mission San Jose) 4:24.81 6. John Balzer (Ponderosa) 4:25.51 7. Juan Moreno (Folsom) 4:26.85 8. Will Merchad (Davis) 4:28.47, 3,200 Meters 1. David Ulibari (Sierra) 9:13.70 2. Steve Laurie (Maria Carrillo) 9:14.77 3. Cory Duquette (Sierra) 9:19.96 4. Mike Gregg (Nevada Union) 9:22.54 5. Stuart Eastman (Placer) 9:30.24 6. Jason Oswalt (Amador Valley) 9:38.71 7. Enrique Rodriguez (Golden Valley) 9:40.33 8. Andrew Golden (Mission San Jose) 9:40.88 9. Anton Chamberlain (Oak Ridge) 10:03.95, 110 Meter High Hurdles (w 2.0) 1. Charles Ryan (McClymonds) 13.88 meet record 2. Rico Hatter (Vallejo) 14.39 3. Ben Clark (Lincoln, Stockton) 14.54 4. Quaintis Cann (St. Mary's, Berkeley) 14.68 5. Daveed Diggs (Berkeley) 15.00 6. Ron Grant (Mt. Pleasant) 15.29 7. Ricky Green (Florin) 15.62 8. Bryan Irwin (El Camino) 15.98, 300 Meter Intermediate Hurdles 1. Rico Hatter (Vallejo) 37.52 2. Ben Clark (Lincoln, Stockton) 38.12 3. Quaintis Cann (St. Mary's, Berkeley) 39.30 4. Rickey Green (Florin) 40.00 5. Paris Dynes (James Logan) 40.13 6. Sean Leonard (Piner) 40.55 7. Wayne Lefall (McClymonds) 41.40 8. Trae Gaulman (Sheldon) 41.73, 4x100 Meter Relay 1. Vallejo 41.16 meet record 2. McClymonds 41.98 3. Kennedy, Sacramento 42.26 4. Lincoln, Stockton 42.31 5. El Camino 42.89 6. Wood 42.93 7. Vallejo "B" 43.06, 4x400 Meter Relay 1. Vallejo 3:15.53 2. McClymonds 3:15.86 3. Valley 3:19.79 4. St. Mary's, Berkeley 3:20.40 5. Lincoln, Stockton 3:21.10 6. Jesuit 3:21.68 7. James Logan 3:22.1 (hand-timed), High Jump 1. David Glasgow (Golden Valley) 6-9 2. Kevin Weaver (McKinleyville) 6-9 3. Brandon Hazelett (Granite Bay) 6-7 4. Justin May (Corning) 6-5 4. Ruben Masten (Del Mar) 6-5 6. Scott Loftus (Yreka) 6-5 7. Jason Wallace (Nevada Union) 6-3 8. Ebon Glenn (St. Mary's, Berkeley) 6-3 Shane Ludington (Casa Roble) NH, Pole Vault 1. Brandon Braunstein (Newark Memorial) 15-6 2. Adrian Carbajal (Mt. Pleasant) 14-6 3. Steven Anderson (Tulare Western) 14-0 3. Tyler Grey (West Valley) 14-0 5. Eldwin Chappell (Modesto) 14-0 6. Nathan Biggs (Nevada Union) 14-0 7. Ray Shepard (Woodland) 13-0 Amir Shiekh (James Logan) NH Aaron Weiss (Nevada Union) NH, Long Jump 1. Robert Kennedy (El Camino) 24-4.75w (+4.10) meet record (24-4.25 nwi) 2. Paul Brown (Sierra) 24-4.75w (+4.05) meet record (24-0.75 nwi) 3. Dan Littlefield (Sonoma Valley) 23-7.75w (+3.73) 4. Johnathon Lott (Kings Christian) 23-5.50w (+2.68) 5. Jeff Billing (West Valley) 22-2 (+1.88) 6. Scott Simpson (Vintage) 21-10.75w (+2.54) 7. Glendale Lefort (James Logan) 21-5w (+3.29) Jeremy Crowell (James Logan) three fouls, Triple Jump 1. Jeff Washington (Tulare Western) 44-8 nwi 2. Keith Mickey (Fairfield) 43-8.5 (+0.2) 3. Johnny Williamson (Foothill, Sacramento) 43-7.75 (-0.6) 4. Willie Johnson (Red Bluff) 42-9.75 (-0.4) 5. Lester Lamon (James Logan) 40-3 (-0.6) Asokah Muhammad (St. Mary's, Berkeley) three fouls, Shot Put 1. Isiah Ross (Laguna Creek) 56-6.25 2. Rusty Price (Atwater) 56-4 3. Tom Howland (Fairfield) 53-9.5 4. Josh Rogers (Vacaville) 52-7.5 5. Denver Guillory (Piner) 52-3.25 6. Matt Lopez (Christian Brothers) 50-0.75 7. D. Kelley (Pleasant Valley) 49-2.75 8. Tyler Sherlock (Mesa Verde) 48-2.75, Discus No results available.

Girls

100 Meters (w 1.2) 1. Tania Woods (Skyline) 11.56 meet record 2. Latalia Goins (International Studies Academy) 11.69 3. Anita McCallum (San Lorenzo) 11.92 4. Melinda Smedley (Lincoln, Stockton) 11.98 5. Jamara Smith (James Logan) 11.99 6. Adrena Williams (James Logan) 12.00 7. Michelle Jones (San Lorenzo) 12.17 8. Katrina Keith (El Cerrito) 12.29 9. Orenda Talton (Vallejo) 12.59, 200 Meters (w 0.8) 1. Tania Woods (Skyline) 23.62 meet record 2. Aisha Margain (San Lorenzo) 24.15 3. Melinda Smedley (Lincoln, Stockton) 24.19 4. Latalia Goins (International Studies Academy) 25.00 5. Katrina Keith (El Cerrito) 25.57 6. Simone Brooks (Berkeley) 25.89, 400 Meters 1. T'Carra Penick (San Lorenzo) 56.09 2. Chloe Jarvis (St. Francis) 56.14 3. Molly Stinson (Red Bluff) 57.79 4. Sheena Goss (Laguna Creek) 58.05 5. Bahati Bodden (James Logan) 58.65 6. Jenny Jeffries (West Valley) 59.85 800 Meters 1. Katie Hotchkiss (Mission San Jose) 2:14.10 2. Katie Scarlett (Woodland) 2:14.84 3. Spring Dawson (Vallejo) 2:15.25 4. Jenny Drady (Maria Carrillo) 2:17.11 5. Heather Clark (Vacaville) 2:17.61 6. Erin Gulbrandsen (Pleasant Valley) 2:23.54, 1,600 Meters 1. Lindsay Hyatt (Placer) 4:53.13 2. Sara Bei (Montgomery) 4:54.82 3. Katie Hotchkiss (Mission San Jose) 4:55.35 4. Spring Dawson (Vallejo) 4:56.58 5. Alex Guerrero (Hughson) 4:59.49 6. Ali Nicolas (Lincoln, Stockton) 5:02.64 7. Erin Gulbrandsen (Pleasant Valley) 5:09.39 8. Jenny Aldridge (Maria Carrillo) 5:11.17 9. Robyn Stevens (Vacaville) 5:11.64 10. Jenny Esser (Foothill, Pleasanton) 5:16.5 ht 11. Jessica Marr (Hayward) 5:18.0 ht 12. Kira Morser (University) 5:20.7 ht, 3,200 Meters 1. Sara Bei (Montgomery) 10:33.62 meet record 2. Robyn Stevens (Vacaville) 11:01.80 3. Kelly Dahl (Wood) 11:02.91 4. Priscilla Moreno (Oak Ridge) 11:11.70 5. Sopagna Eap (Lowell) 11:14.53 6. Sarah Bashal (Montgomery) 11:18.27 7. Michelle Solone (Folsom) 11:24.93 8. M. Hirikawa-Wong (Lowell) 11:28.81 9. Melinda Fuller (Placer) 11:29.25 10. Karen Dickson (Oak Ridge) 11:31.89 11. Laurie Muller (Woodland) 11:53.3 ht, 100 Meter High Hurdles (w 1.9) 1. Chanel Day (Laguna Creek) 14.66 2. Tamara Gulley (Oak Grove) 14.84 3. Simone Brooks (Berkeley) 15.21 4. Kaila Sampson (Berkeley) 15.35 5. Ashante Ellis (Skyline) 15.59 6. Beyonka McDowell (Vallejo) 15.60 7. Candace Clark (Lincoln, Stockton) 15.90 8. Tenia Green (Wilcox) 15.91, 300 Meter Low Hurdles 1. Chanel Day (Laguna Creek) 43.54 2. Lisa O'Conner (Mission San Jose) 45.10 3. Sholnda Reynolds (El Cerrito) 45.48 4. Tamara Gulley (Oak Grove) 45.52 5. Kaila Sampson (Berkeley) 46.10 6. Melissa Ferguson (Dixon) 46.70 7. Tenia Green (Wilcox) 46.95 8. Tiara Anderson (West Valley) 47.68, 4x100 Meter Relay 1. San Lorenzo 45.95 meet record 2. James Logan 46.99 3. Skyline 47.03 4. Lincoln, Stockton 47.25 5. El Cerrito 47.91 6. Vallejo 47.92 7. Mt. Pleasant 48.49 8. Laguna Creek 48.85, 4x400 Meter Relay 1. San Lorenzo 3:51.00 2. Vallejo 3:53.14 3. James Logan 3:57.58 4. Nevada Union 4:02.77 5. St. Mary's, Berkeley 4:04.57 6. El Cerrito 4:10.33, High Jump 1. Kim Stone (The York School) 5-5 2. Susan Schaap (Yreka) 5-5 3. Spring Harris (St. Mary's, Berkeley) 5-5 4. Amanda Townsend (James Logan) 5-1 5. Tara Maves (Nevada Union) 5-1 5. Nicole Carmier (Laguna Creek) 5-1 7. Catherin Grissom (Woodland) 5-1, Pole Vault No results available., Long Jump 1. Vishani Miller (Kennedy) 18-3.5 (-0.97) 2. Jimia White (Casa Roble) 18-3.25 (+1.56) 3. Jamara Smith (James Logan) 17-7.5 (-2.41) 4. Trinity White (Marysville) 17-5.25 (+0.00) 5. Lauren Chestnut (Laguna Creek) 17-4.5 (+1.32) 6. Beyonka McDowell (Vallejo) 16-8 (-.46) 7. Amy Leong (James Logan) 16-2.5 (+.47) Alicia Quarles (Beyer) three fouls, Triple Jump 1. Lauren Chestnut (Laguna Creek) 39-7w (+4.9) meet record; 38-6 (+0.4) 2. Andrea Kincaid (Skyline) 38-5.5 (+2.0) 3. Jamara Smith (James Logan) 38-4.5 (+3.0) 4. Heather Contreras (Sutter) 38-1.5w (+3.6) 5. Denisha Bartholomew (James Logan) 37-9.75 (+1.4) 6. Teyonna Simpson (Mission San Jose) 37-1.25w (+3.3) 7. Brooke Dawson (Vallejo) 37-1w (+5.0) 8. Trinity White (Marysville) 36-6w (+3.4) 9. Corey Allen (Laguna Creek) 34-9.5w (+3.8), Shot Put 1. Jill Camarena (Woodland) 46-11.75 2. Katie McKeever (Woodland) 41-3 3. Kamaiya Warren (St. Mary's, Berkeley) 41-0 4. Amy Haapenen (East Union) 39-3.5 5. Angelina Ray (Laguna Creek) 39-0.75 6. Rosie Aikens (St. Mary's, Berkeley) 39-0 7. Stephanie Ware (Stagg) 38-10.75 8. Sabrina Kirkwood (Mercy) 38-8.25, Discus 1. Jill Camarena (Woodland) 156-2 2. Melissa Griffith (Nevada Union) 132-9 3. Katie McKeever (Woodland) 130-8 4. Tia DeSoto (Montgomery) 127-9 5. Angelina Ray (Laguna Creek) 126-7 6. Keisha Miller (James Logan) 124-5 7. Dustie Borchard (Red Bluff) 124-2 8. Etchika Robertson (Valley) 123-1 9. Sabrina Kirkwood (Mercy) 122-7 10. Rosie Aikens (St. Mary's, Berkeley) 120-1 11. Kamaiya Warren (St. Mary's, Berkeley) 114-8 12. Anne Gaskins (Christian Brothers) 112-5


RESULTS OF THE 1999 SACRAMENTO MEET OF CHAMPIONS – OPEN SESSION

Accutrak Note: All marks recorded to 0.01 seconds were timed with an ACCUTRAK timing system. All others were "hand held" times.

Varsity Boys:

Long Jump (Event No. 1): 1. J.D. Coles (Folsom) - 21’ 11.75 (w=+4.43 m/s), 2. Ramson Ware (McClatchy) - 21’ 6.25"(w=+2.34 m/s), 3. John Davis (Golden Valley) - 21’ 5.50" (w=+3.03 m/s), 4. Mardi Ros (Ceres) - 21’ 3" (w=+3.08 m/s), 5. Travis Neet (Golden Sierra) -21’ 2" (w=+2.97 m/s), 6. Asokah Muhammad (Saint Mary’s [B]) - 20’ 10.50" (w=+1.64 m/s), 110 Meter High Hurdes (Event No. 9): Heat 1; (wind = +0.72 m/s) 1. Rickey Green (Florin) - 15.07, 2. Greg Ross (Sheldon) - 15.08, 3. Logan Moore (Elk Grove) - 15.29, Heat 2; (wind = -2.65 m/s) 1. Cesar Aranda (Riverbank) - 15.10, 2. B. Zipp (Del Oro) - 15.40, 3. Troy Smith (Paradise) - 15.71, 400 Meter Relay (Event No. 13): 1. Jesuit (Carmichael) - 42.97, 2. Woodcreek (Roseville) – 43.39, 3. Natomas (Sacramento) – 43.44, 4. Nevada Union (Grass Valley) – 43.56, 5. Bear Creek (Stockton) – 43.59, 6. Red Bluff (Red Bluff) – 43.76, 1600 Meters (Event No. 15): 1. Donovan Jones (Livermore) – 4:23.42, 2. Sean Moody (Bear Creek) – 4:23.88, 3. Jeff Curtis (Casa Roble) – 4:26.89, 4. Enrique Rodriquez (Golden Valley) – 4:27.32, 5. Jeramie Castellanos (West Valley) – 4:27.41, 6. Jeremy Whitefield (Vanden) – 4:28.13, Triple Jump (Event No. 17): 1. John Davis (Golden Valley) – 44’7.50" (w=+6.1 m/s), 2. Andy Lewin (Laguna Creek) – 43’ 8" (w=+4.2 m/s), 3. Jason Dennis (Woodland) – 43’ 4" (no wind reading), 4. Raymond Ashley (Wood) – 42’ 10.50" (no wind reading), 5. Jared Hathaway (Foothill Redding) – 42’ 7.75" (w=+4.2 m/s), 6. James Gadler (Sierra) – 42’ 7.50" (w=+3.9 m/s), Pole Vault (Event No. 19): 1. Tung Nguyen (Bear Creek) – 14’ 0", 2. Greg La Pierre (Ponderosa) – 13’ 6", 3. Graham McPartland (Nevada Union) – 13’ 0", 4. Paul Litchfield (Bear River) – 13’ 0", 5. Chris Magana (Modesto) – 12’ 6", 6. Derek Slavik (Christian Brothers) – 12’ 6", Shot Put (Event No. 20): 1. John Newell (Woodland) – 51’ 2", 2. Forrest Vena (Colfax) – 48’ 9.75", 3. Art Androtti (Woodland) – 48’ 0", 4. Kyle May (Corning) – 47’ 10.25", 5. Jason Shields (Bear Creek) – 47’ 4.25", 6. Aaron Hiers (Christian Brothers) – 46’ 10.25", 400 Meters (Event No. 24): Heat 1; 1. M Munguia (Woodcreek) – 50.29, 2. Glen Elliott (Sierra) – 50.88, 3. Josh Ary (Manteca) – 50.97, Heat 2; 1. Byron Bandy (San Lorenzo) – 52.69, 2. Zack Fairley (El Cerrito) – 53.50, 3. Eric Jackson (Natomas) – 54.28, 100 Meters (Event No. 27): Heat 1; (wind = -1.33 m/s) 1. Lamont Walker (Lincoln [S]) - 10.94, 2. David Mikell (Natomas) – 11.10, 3. Paul Edwards (El Camino) – 11.21, Heat 2; (wind = - 3.44 m/s) 1. Jamal Conwell (Kennedy) – 11.33, 2. Ray Hall (Woodcreek) – 11.36, 3. Kelvin Jenkins (Highlands) – 11.52, 800 Meters (Ewvent No. 30): Heat 1; 1. Brandon Collins (Jesuit) – 1:58.53, 2. Jordan Kinky (Maria Carrillo) – 1:59.20, 3. Steve Smith (Folsom) – 1:59.47, Heat 2; 1. Tim Stearman (Center) – 2:00.17, 2. Brandon Allinger (Chico) – 2:02.47, 3. Ryan Funk (Rocklin) – 2:04.65, 300 Meter Intermediate Hurdles: Heat 1; 1. Bryan Irwin (El Camino) – 39.99, 2. Danny Harlow (Bear Creek) – 40.37, 3. Casey Gerking (Colfax) 40.50, Heat 2; 1. Micah Kemp (Stagg) – 40.01, 2. Aaron Hathaway (Foothill) – 40.39, 3. Mark Bates (Del Oro) – 40.78, High Jump (Event No. 37): 1. Trent Garland (El Camino) – 6’ 3", 2. Jon Willison (Montgomery) – 6’ 1", 3. James Sadler (Sierra) – 6’ 1", 4. Aaron Hathaway (Foothill [R]) – 6’ 1", Discus (Event No. 39): 1. Forest Vance (Colfax) – 150’ 7", 2. Mike Meyer (Del Campo) – 149’ 2", 3. Jason Shields (Bear Creek) – 144’ 2.50", 4. Charles Hector (Paradise) – 142’ 2", 5. John Anderson (Rio Americano) – 141’ 8.50", 6. John Newell (Woodland) – 138’ 4", 200 Meters (Event No. 42): Heat 1; (wind = - 2.51 m/s) 1. Kelvin Jenkins (Highlands) – 22.32, 2. Ben Oehinger (Sierra) – 22.49, 3. Caleb Waters (Sheldon) – 22.52, Heat 2; (wind = -3.01 m/s) 1. Anthony Davis (Los Banos) 22.66, 2. Gordon Paki (Saint Mary’s [B]) – 22.86, 3. Ricky Guzman (Golden Valley) – 23.18, 3200 Meters (Event No. 44): 1. Dameon Everhart (Folsom) – 9:46.33, 2. Salvador Garcia (Los Banos) – 9:52.17, 3. Chris Robertson (Jesuit) – 9:55.99, 4. Jeff Porto (Modesto) – 10:00.60, 5. Justin Dille (Nevada Union) – 10:07.66, 6. Jesse McLeod (Lassen) – 10:18.40, 1600 Meter Relay (Event No. 47): 1. Red Bluff (Red Bluff) – 3:25.29, 2. Woodcreek (Roseville) – 3:27.39, 3. Sheldon (Elk Grove) – 3:30.72, 4. Florin (Sacramento) – 3:31.30, 5. San Lorenzo – 3:32.08, 6. El Cerrito – 3:34.76

Varsity Girls:

High Jump (Event No. 3): 1. Riana Shaw (St. Mary’s [B]) - 5’4", 2t. Laura Winnacker (Berkeley), and Ashley Rowlins (Pleasant Valley) – 5’ 0", 4. Leah Shlyakhov (Folsom) – 5’ 0", 5. Suzana Wall (Las Banos) – 4’ 10", 6. Leah Powers (Sierra) – 4’ 10", Shot Put (Event No. 5): 1. Chantel Cole (Vacaville) – 36’ 11.25", 2. Crystal Copes (Berkeley) – 36’ 8.75", 3. Kate Birkmaier (Golden Valley) – 36’ 1.75", 4. Cheala Hillian (Sheldon) – 36’ 0.75", 5. Sara Clinkenbeard (Rocklin) – 35’ 10.50", 6. Shannon Donnelly (Ceres) – 34’ 9.75", 100 Meter Hurdles (Event No. 7): Heat 1; (wind = -3.56 m/s) 1. Tiara Anderson (West Valley) – 15.91, 2. Willimena Cisco (Laguna Creek) – 16.11, 3. Danielle Stokes (Saint Mary’s [B]) – 16.26, Heat 2; (wind = -1.97 m/s) 1. Tawny Halverson (Bear River) – 16.41, 2. Melanie Padilla (Los Banos) – 16.62, 3. Mandy Hollister (Turlock) – 16.72, 400 Meter Relay (Event No. 12): 1. Kennedy (Sacramento) – 49.66, 2. Woodcreek (Roseville) – 49.74, 3. Saint Mary’s (Berkeley) – 49.81, 4. Pleasant Valley (Pleasant Valley) – 50.12, 5. West Valley – 50.78, 6. Sheldon (Sacramento) – 52.16, 1600 Meters (Event No. 14): 1. Michelle Solone (Folsom) – 5:18.05, 2. Traci Compton (Nevada Union) – 5:18.16, 3. Annette Corey (Foothill [R]) – 5:19.77, 4. Aliza Cohen (University) – 5:22.66, 5. Lindsey Maclise (Davis) – 5:27.80, 6. Lorraine Ricci (Beyer) – 5:29.17, Long Jump (Event No 16.): 1. Heather Contreras (Sutter) – 17’ 4.50" (w = + 4.32 m/s), 2. B. Jung (Pleasant Valley) – 17’ 1.50" (w = +4.37 m/s), 3. Lauren Moscovich (Saint Mary’s [B]) – 16’ 11" (w = =5.11 m/s), 4. Liza Negriff (Granite Bay) – 16’ 8.25", 5. Brooke Neredith (West Valley) – 16’ 2.25", 6. Melissa Trapani (Oak Ridge) – 16’ 2.25", Discus (Event No. 21): 1. Francis Thomas (Cordova) – 121’ 2", 2. Mellissa Millanes (Riverbank) – 108’ 1", 3. Teresa Guadarkama (Beyer) – 106’ 11", 4. K.C. Mikaelsen (Lincoln [L]) – 101’ 6", 5. Katie Sacca (Vaccaville) – 101’ 1", 6. Corrin Homer (Ponderosa) 97’ 1.50", 400 Meters (Event No. 23): Heat 1; 1. Karen Rich (Riverbank) – 59.92, 2. Dorea Johnson (Los Banos) – 60.43, 3. Sholnda Reynolds (El Cerrito) – 61.81, Heat 2; 1. Donielle Williams (Burbank) – 59.38, 2. Felise Guillory (Saint Mary’s [B]) – 60.18, 3. Marikka Mehserle (Vintage) – 60.49, 100 Meters (Event No. 26): Heat 1; (wind = -3.95 m/s) 1. Kelli Enos (Willows) 12.72, 2. Kelli Walker (Holy Names) – 12.77, 3. Shequilla Smith (Kennedy) – 12.88, Heat 2; (wind = -3.71 m/s) 1. Brandy Gates (El Cerrito) – 12.85, 2. Jimia White (Casa Roble) 12.97, 3. Simone Brooks (Berkeley) – 13.04, 800 Meters (Event No. 29): Heat 1; 1. Bridget Duffy (Saint Mary’s [B]) – 2:25.0, 2. Missy Lendl (Foothill [R]) – 2:27.7, 3. Sonia Shlyakhov (Saint Francis) – 2:29.0, Heat 2; 1. Breanne Long (Chico) – 2:30.72, 2. Elizabeth Maier (Amador Valley) – 2:31.08, 3. Allison Post (El Cerrito) – 2:31.78, 300 Meter Low Hurdles (Event No. 32): Heat 1; 1. Candace Clark (Lincoln [S]) – 46.65, 2. Linda Hannah (Vacaville) – 47.57, 3. Brooke Meredith (West Valley) – 49.07, Heat 2; 1. Mandy Hollister (Turlock) – 47.60, 2. Camille Hearst (Lowell) – 49.62, 3. Melanie Padilla (Los Banos) – 50.09, Triple Jump (Event No. 36): 1. Liza Negriff (Granite Bay) – 35’ 9.75" (w = +5.6 m/s), 2. Jeanne Thompson (Lincoln [S]) – 35’ 5.50" (w = +4.6 m/s), 3. Riana Shaw (Saint Mary’s [B]) – 35’ 0.25" (w = +4.7 m/s), 4. Stefanie Schore (Davis) – 34’ 10" (w = +3.7 m/s), 5. Bell Tung (Pleasant Valley) – 34’ 6.75" (w = +1.9 m/s), 6. Brooke Meredith (West Valley) – 34’ 5.50" (w = +3.0 m/s), 200 Meters (Event No. 41): Heat 1; (wind = -3.55 m/s) 1. Michelle Jones (San Lorenzo) – 25.55 (NEW MEET RECORD; Old record 25.67 by Aisha Wallace [Skyline] - 1995), 2. Kelli Enos (Willows) – 25.69, 3. Shequilla Smith (Kennedy) – 25.79, Heat 2; (wind = -3.43 m/s) 1. Regina McGee (Vanden) – 26.24, 2. Rashaida Colman (El Cerrito) – 26.49, 3. Donielle Williams (Burbank) – 26.76, 3200 Meters (Event No. 43): 1. Seanna Martin (Bret Harte) – 11:37.08, 2. Annette Corey (Foothill [R]), 11:46.43, 3. Marcie Silva (Amador Valley) – 11:47.63, 4. Bridget Duffy (Saint Mary’s [B]) – 11:49.90, 5. Diana Clock (University) – 11:50.38, 6. Liz Camy (Chico) – 11:52.62, 1600 Meter Relay (Event No. 46): 1. Woodcreek (Roseville) – 4:03.36, 2. Vintage (Napa) – 4:05.17, 3. West Valley – 4:06.88, 4. Vacaville (Vacaville) – 4:08.48, 5. Foothill (Pleasanton) – 4:11.49, 6. Amador Valley – 4:12.95

Frosh/Soph Boys:

Triple Jump (Event No. 2): 1. Cannon Woods (Elk Grove) – 43’ 9.50" (w = 1.8 m/s), 2. Soloman Welch (Saint Mary’s [B]) – 43’ 4" (no wind reading), 3. Trestin George (Saint Mary’s [B]) – 43’ 0.50" (no wind reading), 4. Steven Bjork (Bella Vista) – 40’ 1.25" (no wind reading), 5. William Hill (Logan) – 39’ 10" (no wind reading), 6. Martin Boston (Logan) – 39’ 9.50" (no wind reading), Pole Vault (Event No. 4): 1. Mark Holsonbake (Ponderosa) – 13’ 0", 2t. Patrick Kitto (Bear Creek), and Danny DePiazzi (Jesuit) – 12’ 0", 4. Anthony Maffei (Riordan) – 12’ 0", 5. Erik Fidel (Folsom) – 11’ 6", 6. Josh Lippi (Jesuit) – 11’ 6", Discus (Event No. 6): 1. Matt Lopez (Christian Brothers) – 143’ 0", 2. Rich White (Sheldon) – 137’ 2.50", 3. Marcus Campbell (Wood) – 131’ 1.50", 4. Jon Patterson (Del Oro) – 129’ 0", 5. Paul Robinson (Wood) – 127’ 0", 6. Brent Kruger (Paradise) – 125’ 9", 110 Meter High Hurdles [36"] (Event No. 8): Heat 1; (wind = - 2.15 m/s) 1. Halihl Guy (Berkeley) – 15.25, 2. Nate Perali (Elk Grove) – 15.44, 3. Daniel Pelayo (Vacaville) – 15.48, Heat 2; (wind = -3.38 m/s) 1. Solomon Welch (Saint Mary’s [B]) - 16.18, 2. Jeff Moylen (Elk Grove) – 16.27, 3. Aaron Christofic (Yuba City) – 16.38, 1600 Meters (Event No. 10): 1. Jason Castro (Logan) – 4:35.97, 2. Sean Geraghty (Saint Mary’s [B]) – 4:38.03, 3. Stuart Holleran (Vacaville) – 4:39.04, 4. Jose Gutierrez (Riverbank) – 4:43.59, 5. Ben Good (University) – 4:44.13, 6. Jason Kenney (Oak Ridge) – 4:44.90, 400 Meter Relay (Event No. 11): 1. Saint Mary’s (Berkeley) – 43.77 (NEW MEET RECORD – Old record 44.09 by Kennedy [Sacramento] in 1997), 2. Logan (Union City) – 44.18, 3. Vallejo (Vallejo) – 44.22, 4. Folsom (Folsom) – 44.43, 5. McClymonds (Oakland) – 44.64, 6. Del Oro (Loomis) – 45.61, High Jump (Event No. 18): 1. Nate Petrali (Elk Grove) – 6’ 0", 2. Jesse Lincoln (Nevada Union) – 5’ 10", 3. Brandon Lewis (Woodcreek) – 5’ 10", 4. Ron Tilton (Manteca) – 5’ 10", 5. Mark Holsonbake (Ponderosa) – 5’ 8", 6t. Ken Hansen (Bella Vista), and Tim Peters (Ponderosa) – 5’ 6", 400 Meters (Event No. 22): Heat 1; Keene Vasquez (Golden Valley) – 51.77, 2. Victor Felder (Burbank) – 52.28, 3. Halihl Guy (Berkeley) – 52.48, Heat 2; 1. Marcus McCaully (Folsom) – 52.17, 2. Abram Colman (Franklin) – 52.24, 3. Courtney Brown (Saint Mary’s [B]) – 52.43, 100 Meters (Event No. 25): Heat 1; (wind = -3.49 m/s) 1. Maurice Dosty (Franklin) – 11.12, 2. Draak Davis (Vallejo) – 11.13, 3. Rashad Allen (McClymonds) – 11.32, Heat 2; (wind = -1.91 m/s) 1. Gavin Rodes (Logan) – 11.53, 2. Grayland Rhodes (Logan) – 11.66, 3. Ricky Brown (Sheldon) – 11.69, 800 Meters (Event No. 28): Heat 1; 1. Robert McNeil (Sutter) – 2:03.43, 2. Abram Colman (Franklin) – 2:04.36, 3. Sean Payne-Wilson (Sierra) – 2:05.08, Heat 2; 1. Sean Geraghty (Saint Mary’s [B]) – 2:07.79, 2. Kevin Woodhouse (Laguna Creek) – 2:10.79, 3. Adam Holman (Bella Vista) – 2:11.95, 300 Meter Low Hurdles (Event No. 31): Heat 1; 1. Halihl Guy (Berkeley) – 39.71 (NEW MEET RECORD – Old record 40.16 by Rico Hatter [Vallejo] 1997), 2. Tyson Redmond (Laguna Creek) – 40.21, 3. Steven Bjork (Bella Vista) – 41.52, Heat 2; 1. Marcus Nicosia (Logan) – 41.60, 2. Aaron Garret (Alameda) – 41.92, 3. Patrick Kitto (Bear Creek) – 42.11, 3200 Meters (Event No. 34): 1. Pat Boivin (Rocklin) – 10:05.48, 2. Mesfin Collins (Riverbank) – 10:10.49, 3. Jose Chavez (Modesto) – 10:13.95, 4. Zach Bates (Rocklin) – 10:15.25, 5. Doug Pardini (Lincoln [S]) – 10:19.99, 6. Zach Szody (Foothill [R]) – 10:20.48, Long Jump (Event No. 35): 1. Trestin George (Saint Mary’s [B]) – 21’ 1.50" (w = +5.60 m/s), 2. Travis Johnson (Highlands) – 21’ 0.25" (w = +5.04 m/s), 3. Solomon Welch (Saint Mary’s [B]) – 20’ 3.50" (w = +2.34 m/s), 4. Cannon Woods (Elk Grove) – 20’ 2.75" (w = +6.20 m/s), 5. Patrick Vargas (Logan) – 19’ 11" (w = +7.54 m/s), 6. Steven Bjork (Bella Vista) – 19’ 5.25" (w = +6.07 m/s), Shot Put (Event No. 38): 1. Matt Lopez (Christian Brothers) – 56’ 1", 2. Tyler Porter (Del Campo) – 49’ 5", 3. Jake Golenor (Foothill [R]) – 48’ 1.50", 4. Evan Rodriquez (Miramonte) – 48’ 0.75", 5. Garrett Waddell (Del Campo) – 47’ 10", 6. Dustin Lawerson (Elk Grove) – 47’ 7.50", 200 Meters (Event No. 40): Heat 1; (wind = -2.52 m/s) 1. Maurice Dosty (Franklin) – 22.17 (NEW MEET RECORD – Old record 22.25 by Clint Kennedy [Foothill – Sacramento] in 1997), 2. Draak Davis (Vallejo) – 22.38, 3. Rashad Allen (McClymonds) – 22.79, Heat 2; (wind = -5.89 m/s) 1. Ricky Brown (Sheldon) – 23.71, 2. Arthur Williams (Kennedy) – 23.92, 3. Keene Vasquez (Golden Valley) – 24.12, 1600 Meter Relay (Event No. 45): 1. Folsom (Folsom) – 3:34.4, 2. Sheldon (Sacramento) – 3:34.8, 3. Nevada Union (Grass Valley) – 3:38.4, 4. Jesuit (Carmichael) – 3:40.5, 5. Logan (Union City) – 3:43.3, 6. Vallejo (Vallejo) – 3:45.4